ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ଯୋଗର ମହତ୍ବ୍ୟ

1 min read
Spread the love

ଆପଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନ କି?

1.  ଫ୍ଲେକ୍ସିବିଲିଟି ଫିଟନେସ୍ |;

ଯୋଗ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ସାମଗ୍ରିକ ଫିଟନେସକୁ  aRûd eùL ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ନମନୀୟତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ | ଯୋଗ ଅନେକ ଷ୍ଟ୍ରେଚିଂ ଗତିକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ମାଂସପେଶୀକୁ ଟୋନ୍ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ | ଶରୀରର ଫିଟନେସ୍ ମନର ଫିଟନେସ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଯୋଗ କେବଳ ଶାରୀରିକ ବ୍ୟାୟାମ ନୁହେଁ | ଏହା ମଧ୍ୟ ତୁମର ମାନସିକ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ଏକାଗ୍ରତା ସ୍ତରର ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ଉପାୟ |

2.ଓଜନ ହ୍ରାସ ସହାୟତା: ମେଦବହୁଳତା ଏବଂ ଶରୀରର ଚର୍ବି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୋଗ ହେଉଛି ଏକ ବଡ଼ ଅସ୍ତ୍ର | ଯୋଗର ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସ ଯଥେଷ୍ଟ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟାୟାମ ପରି ଯୋଗ କେବଳ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଟୋନ୍ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ପତଳା ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ |

3.ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିବାର କ୍ଷମତା: ଯୋଗ ଅନେକ ରୋଗ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ବ୍ୟାଧି ବିରୁଦ୍ଧରେ _ûùPeòପରି | ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶ, ଭାଇରାଲ୍ ଜ୍ୱର ଇତ୍ୟାଦି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ରୋଗରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ଯୋଗ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାକ, ବେକ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଇତ୍ୟାଦିକୁ ଭଲ କରିଥାଏ | ଯୋଗର ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ ଏବଂ ଅସ୍ୱାଭାବିକତାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ | କେମୋଥେରାପିର ଯନ୍ତ୍ରଣା | ଯୋଗ ଆମର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗକୁ ଜୀବନ୍ତତା ପ୍ରଦାନ କରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ |

4. ମନର ଶାନ୍ତି:

ଯୋଗର ସାହାଯ୍ୟରେ ତୁମେ ତୁମର ମନର ଶାନ୍ତି ଫେରି ପାଇପାରିବ ଏବଂ ତୁମର ପ୍ରାଣକୁ ଭାର କରୁଥିବା ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଦୂର କରିପାରିବ | ଯୋଗ ତୁମର ଆତ୍ମାକୁ ଶାନ୍ତ କରେ ଏବଂ ତୁମର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଆତ୍ମ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ କରେ | ଧ୍ୟାନ, ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୋଗ ଅଧିବେଶନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ, ତୁମର ଆତ୍ମାକୁ ମଜବୁତ କରେ ଏବଂ ତୁମର ପ୍ରକୃତ ଆତ୍ମ ଆବିଷ୍କାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଯୋଗ ଏକ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଜାଗରଣକୁ ନେଇଥାଏ ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଭିତରର ଶାନ୍ତି ଫେରାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

5. ଏକାଗ୍ରତା ଏବଂ ସୃଜନଶୀଳତା;

ଯେ ùକø ଣସି ବୃତ୍ତିରେ ସଫଳ ହେବା ପାଇଁ ତୁମେ ଏକାଗ୍ର ହେବା ଏବଂ ସୃଜନଶୀଳ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯୋଗ କଳ୍ପନା ଏବଂ ସୃଜନଶୀଳତାର ଦ୍ୱାର ଖୋଲିଥାଏ | ଏହା ତୁମ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଉନ୍ନତ ଏକାଗ୍ରତା ତୁମର ବୃତ୍ତିଗତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଉପକରଣ |

6.ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପର୍କ: ଯୋଗ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଏବଂ ମନ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିକୁ ବିସ୍ତାର କରେ | ଯେତେବେଳେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହେ, ତୁମର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପର୍କ ଉନ୍ନତି ଆରମ୍ଭ କରେ | ମନର ଏକ ବର୍ଦ୍ଧିତ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ଉନ୍ନତ ଶ୍ରବଣ ଦକ୍ଷତା ସହିତ ଆପଣ ନିଜ ଜୀବନସାଥୀ ସହିତ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ | ଯୋଗାଯୋଗ ଅନେକ ସମୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସମସ୍ୟାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମାଧାନ ଅଟେ |

ଯୋଗ ବୃଦ୍ଧ ଶରୀର ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଯେପରିକି ହାଡର ଖରାପତା, କଠିନତା, ଧମନୀ କଠିନ ହେବା, ହରମୋନ୍ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଉଦାସୀନତା | ଏଥି ସହିତ, ଏହା କିଶୋରମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ମନୋବଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ମାନସିକ ସନ୍ତୁଳନ ଖୋଜିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ସେମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟବ ବୟସର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଯ youth ବନକୁ ବଜାୟ ରଖିପାରିବେ, ଯେଉଁମାନେ ଆଧୁନିକ ଜୀବନଶୈଳୀ ବଞ୍ଚନ୍ତି ସେମାନେ ସାମଗ୍ରିକ ସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ କରିପାରିବେ |

ଯୋଗ କଲେ କଣ ଲାଭ ମିଳେ;

 ବୋଷ୍ଟନ୍ ୟୁନିଭରସିଟିର ଏକ 2019 ଅଧ୍ୟୟନରେ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ ଯୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ଯଦି ମିଳିତ ଭାବରେ ପ୍ରମୁଖ ଉଦାସୀନତା ବ୍ୟାଧିର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଉନ୍ନତ ହୁଏ | ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଯୋଗ ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ମାତ୍ରା କିମ୍ବା ଅବଧି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଅଧ୍ୟୟନ | ଯୋଗର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅବଧି ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଅଧିବେଶନ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକର ହ୍ରାସ ସହିତ ସକରାତ୍ମକତା, ଶକ୍ତି, ଶୋଇବା ଗୁଣରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିଲା ଏବଂ ଏହା ତିନିମାସ ପରେ ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଲା |

49 ଟି ଅଧ୍ୟୟନର 2019 ମେଟା-ଆନାଲିସିସରେ ମାୟୋ କ୍ଲିନିକ୍ କହିଛି, ମାନସିକ ଅବସାଦ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସକୁ ଯୋଗ କରୁଥିବା ଯୋଗ ସ୍ଥିତି ରକ୍ତଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ଯାହା ଏରୋବିକ୍ ବ୍ୟାୟାମରୁ ମିଳିଥାଏ | ଦେଖାଯାଇଥିବା ରକ୍ତଚାପର ହ୍ରାସ ହେଉଛି 11/6 mm Hg, ଏରୋବିକ ବ୍ୟାୟାମରୁ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ତୁଳନାରେ ସମାନ କିମ୍ବା ଅଧିକ |

2017 ରେ ବୋଷ୍ଟନ୍ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ରାଣ୍ଡୋମାଇଜଡ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ 12 ସପ୍ତାହ ଯୋଗର 12 ସପ୍ତାହ ଫିଜିଓଥେରାପି ପରି ମଧ୍ୟମ ଏବଂ କ୍ରମାଗତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ବୟସ୍କଙ୍କ ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ସମାନ ଫଳାଫଳ ଦେଇଛି ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି | ଉଭୟ ଗୋଷ୍ଠୀର ଅଧା ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ (ଯୋଗ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଚିକିତ୍ସା ଗୋଷ୍ଠୀ) ସେମାନଙ୍କର ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଅକ୍ଷମତା ଏବଂ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଓ ଔଷଧ ସେବନ ହ୍ରାସ କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯୋଗ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକମାନେ ଯୋଗକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ପରି ମନେହୁଏ ଏବଂ ଶାସନରେ ଲାଗି ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ |

 ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ 60 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର 21 ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି 12 ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ହାଥ ଯୋଗ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ସମସ୍ତ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ହାଇପରକିଫୋସିସ୍ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ, ଏକ ପ୍ରକାର ହଚ୍ ବ୍ୟାକ୍ ସମସ୍ୟା ଯାହା ସାଧାରଣ ଗତିବିଧିରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଯୋଗ ଅଧିବେଶନ ପରେ, ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଚାଲିବା ବେଗ 8% ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗତିବିଧି 18% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା | ଏହା ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍ ସନ୍ତୁଳନ ହାସଲ କରିବାରେ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

More Stories

Leave a Reply

Your email address will not be published.