ଇଣ୍ଡିଆ ଗଟ ଟାଲେଣ୍ଟରେ କମାଲ କଲେ ଓଡିଶାର ଆଦିବାସୀ ଛୁଆ

1 min read
Spread the love

ଆଦିବାସୀ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରବୃତ୍ତି

ଓଡିଶାର ପ୍ରିନ୍ସ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଗ୍ରୁପ୍ ସେମାନଙ୍କର ଅସାଧାରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ବିସ୍ମିତ କରିବାର ଏକ ଦଶନ୍ଧି ପରେ,

ରାଜ୍ୟର ସୁଦୂର ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର 13 ଟି ଆଦିବାସୀ ବାଳକ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ରିଅଲିଟି ସୋ’ରେ ସେମାନଙ୍କର ନୃତ୍ୟ ପ୍ରବୃତ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଛନ୍ତି | ।

ସୋନି ଏଣ୍ଟରଟେନମେଣ୍ଟ ଟେଲିଭିଜନର ରିଆଲିଟି ସୋ ‘ଇଣ୍ଡିଆର ଗଟ୍ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ’ରେ ବାଳକମାନେ ମାର୍ଶଲ ଆର୍ଟ ଏବଂ ନୃତ୍ୟର ଏକ ଚମତ୍କାର କୌଶଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଦର୍ଶକଙ୍କ  ହୃଦୟ ଜିତିଛନ୍ତି |

ଗୋଷ୍ଠୀ କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ନୃତ୍ୟ ଦକ୍ଷତା ପାଇଁ ନୁହେଁ, ବରଂ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସା ଗ୍ରହଣ କରୁଛି |

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ପାହାଡରେ ରହୁଥିବା  ‘ବଣ୍ଡା’ଜନଜାତିର ଗୋଷ୍ଠୀର ଯୁବ ସଦସ୍ୟମାନେ ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅତ୍ୟଧିକ ଦାରିଦ୍ର ତଥା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ପୋଷଣ ଏକ ଉତ୍ସାହକୁ ଅନୁସରଣ କରିବାବେଳେ ବିଶ୍ୱ ଦୃଶ୍ୟରେ ଏକ ଚିହ୍ନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ।

ଥରେ କଟା ଯାଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ‘ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ରୁ ଆସୁଥିବା ଏହି ଅନାଥ ପିଲାମାନେ ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରେ

ନିଜର ସାହସିକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଉଣ୍ଡ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଟି.କ୍ରିଷ୍ଣା ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଟ୍ରୁପ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଗ୍ରୁପ୍ ଭାରତର ଗଟ୍ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ସିଜନରେ ଜିତିଥିଲା।

ସେମାନଙ୍କର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଯେତେବେଳେ ବିନାଶ ମିଶ୍ର ଏହି ପୁଅମାନଙ୍କର ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ଚିହ୍ନିଲେ |

ଅଲ ଓଡ଼ିଶା ମାର୍ଶଲ ଆର୍ଟ ଆସୋସିଏସନ୍ (OAMAA) ର ସହଯୋଗରେ ମାର୍ଶଲ ଆର୍ଟ, କୁଙ୍ଗ ଫୁ, କରାଟେ ଏବଂ ଜୁଡୋରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣର ତଦାରଖ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ |

ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଭା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟର କେତେକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିବା ସତ୍ୱେ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ବୃହତ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲେ।

ବିନାଶ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ଏହି ବାଳକମାନେ ମାର୍ଶଲ ଆର୍ଟ, କୁଙ୍ଗ ଫୁ, କରାଟେ ଏବଂ ଜୁଡୋରେ ପାରଦର୍ଶୀତା ରଖିଛନ୍ତି |

ସେମାନଙ୍କୁ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଲ ଓଡ଼ିଶା ମାର୍ଶଲ ଆର୍ଟ ଆସୋସିଏସନ ସମର୍ଥନ କରିଛି |

ଅବଶ୍ୟ, କିଛି ଦୟାଳୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ସେମାନେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ରିଆଲିଟି ସୋରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଏଥର ମୁମ୍ବାଇରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ |

“ଆମେ କଦାପି କଳ୍ପନା କରିନାହୁଁ ଯେ ଆମେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯିବୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମର ଅଭିଳାଷ

କେବଳ ଜାତୀୟନୁହେଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିବା ବୋଲି ଦଳର ସଦସ୍ୟ ରାମ ମାଡାକାମି କହିଛନ୍ତି।

ଭବିଷ୍ୟତରେ ବଡ଼ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଦକ୍ଷତାକୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବାରେ ସରକାରୀ ସହାୟତା

ସେମାନଙ୍କୁସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଦଳର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ନାକୁଲ କିରସାନି କହିଛନ୍ତି “ଆମେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଭାରତର ଗଟ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟରେ

ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲୁ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଉଣ୍ଡ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲୁ।

ଶୋ ରେ ଆମର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଛୁ। ”

“ଆମର କୌଣସି ଧାରଣା ନଥିଲା ଯେ ଆମେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବା | ଆମର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ବିନାଶ

ସାର୍ ପାଇଁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହେଲା |

ଆଗାମୀ ରାଉଣ୍ଡରେ ଆମେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆଶା କରୁଛୁ” ବୋଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସଦସ୍ୟ ଅର୍ଜୁନ ଖାରା କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.