କଟକରେ କାଫେ ନୁହେଁ, ଖୋଲିଛି ଗଣିତ ଖଟି

1 min read
Spread the love

ଗଣିତର ମଜା ନେଇ ପଢୁଛନ୍ତି ପିଲାମାନେ

23 ବର୍ଷୀୟ ସାବ୍ୟାସାଚି ରାଉତ ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡସରେ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଗଣିତର ଦୁଇଟି ପୁସ୍ତକ ଲେଖିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି |

କଟକ: ଉଚ୍ଚ ଗ୍ରେଡ୍ ପାଇଁ ଗଣିତ ଏକ ସମୟରେ ସହଜ ଏବଂ ମଜାଳିଆ ହୋଇପାରେ |

କଟକ ର ଜଣେ ଗଣିତଜ୍ଞ ସାବ୍ୟସାଚି ରାଉତ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛାତ୍ର ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି |

ଏବଂ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ, ସେ ଏକ ନିଆରା କାଫେ ମଧ୍ୟ ଚଲାନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଗଣିତ ଏହାର ସମସ୍ତ ନ୍ୟୁନେସ୍ ସହିତ ‘ପରିବେଷଣ’ କରାଯାଏ |

ଗଣିତର ମଜା ନେଇ ପଢୁଛନ୍ତି ପିଲାମାନେ

ପିଲାଦିନରୁ ଏହି ବିଷୟ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ, ଶିଖରପୁରର 23 ବର୍ଷୀୟ ଗଣିତଜ୍ଞ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିଖରପୁରର math-e-matics café ରେ 47 ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରୁଛନ୍ତି |

39  ଜଣ ଛାତ୍ର ତାଙ୍କୁ ଫି ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାବେଳେ, ସେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଆଠଟି ମାଗଣାରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି ଯେହେତୁ ସେମାନେ ଆର୍ଥିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରୁ ଆସିଛନ୍ତି | ସେ 2016 ରେ ତାଙ୍କ ଘରେ ସିଙ୍ଗଲ୍ ରୁମ୍ ଟ୍ୟୁଟୋରିଆଲ୍ ଖୋଲିଥିଲେ |

ସେଠାରେ ଅନେକ ବଞ୍ଚିତ ପିଲା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଗଣିତରେ ପାରଙ୍ଗମ କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ |

ମୁଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଏହିପରି ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୋ ଶ୍ରେଣୀରେ 8 ରୁ 10 ଟି ସିଟ୍ ରଖେ.

ବୋଲି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏମଏସସି ଶେଷ କରିଥିବା ଯୁବକ କହିଛନ୍ତି।

ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣିତ ଅଲିମ୍ପିଆଡ୍ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ, ସେ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଦୁଇଟି ଗଣିତ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିବା ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡସରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି |

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କର 80 ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ର ଗଣିତ ଅଲିମ୍ପିଆଡ଼ରେ ପଦକ ହାସଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି |

ଦେଶର ଅନେକ ଗାଣିତିକ ସମାଜର ଏକ ଅଂଶ ମଧ୍ୟ |

NCERT

ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ତାଙ୍କର ସର୍ବଶେଷ ପୁସ୍ତକ ‘NCERT ଗଣିତ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଶ୍ରେଣୀ ଦଶମ  ତାଙ୍କୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଗଣିତ ସୋସାଇଟି (IMS) ର ସଦସ୍ୟତା ଆଣିଥିଲା, ଯାହା ଭାରତର ପୁରାତନ ସଂଗଠନ ଅଟେ ଏବଂ ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଥିଲା |

ଛାତ୍ରମାନେ ଉପର ଶ୍ରେଣୀକୁ ଯିବାବେଳେ ଅନେକେ ଗଣିତ ଆଡକୁ ଏକ ଫୋବିୟା ବିକାଶ କରନ୍ତି | ଏହି ପୁସ୍ତକ ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ମୌଳିକକୁ  ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ  ବୁଝିବା ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ରାଉତ କହିଛନ୍ତି।

ଗଣିତର ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ସରଳ ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟାଖ୍ୟା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଏହି ପୁସ୍ତକଟି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ଯାହାକି ଦଶମ  ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ାଯିବ | ଏଥିରେ 15 ଟି ଅଧ୍ୟାୟ ଅଛି ଯାହା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଷୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକୃତ ସଂଖ୍ୟା, ବହୁଜନ ଏବଂ ଗାଣିତିକ ପ୍ରଗତି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ |

ଏହି ପୁସ୍ତକଟି IMS ର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସା ପାଇଛି | ଏକ ଜଟିଳ ଗାଣିତିକ ସମୀକରଣର ମୌଳିକ ସହଜରେ ଡି-ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାର କ୍ଷମତା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ଗଣିତଜ୍ଞଙ୍କ ଉତ୍କର୍ଷତା ମାପ କରାଯାଇପାରେ,

ଯାହାକି ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ମୂଳକ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ଭାବରେ ସଫଳତାର ସହ ବିତରଣ କରିଛି | ।

ତାଙ୍କର ଡକ୍ଟରେଟ୍ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ରାଉଟ୍ କାଲ୍କୁଲସ୍ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି।

More Stories

Leave a Reply

Your email address will not be published.