କରୋନା ପାଇଁର ‘ଜିରୋ କୋଭିଡ୍ ପଲିସି’ ନୀତି

1 min read
Spread the love

ଚୀନ୍‌ର ‘ଜିରୋ କୋଭିଡ୍ ପଲିସି’ ଏହାର ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଭିଡିଓ ଅନୁଯାୟୀ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂଗରୋଧ  କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଟକ ରଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଧାତୁ ବାକ୍ସରେ ରଖାଯାଇଛି। କରୋନା ବିସ୍ତାରକୁ କମ୍ କରିବା ପାଇଁ ଏହି କଠୋରତା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି | ଆସନ୍ତା ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଶୀତକାଳୀନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏହି କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ଯାହା ଚୀନ୍ ଏଥର ଆୟୋଜନ କରିବ |

ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି

 ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଚାଇନାର ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି। ଏହି ଭିଡିଓଗୁଡିକ ଭୟଙ୍କର ନିୟମକୁ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେଉଁଥିରେ ନାଗରିକମାନେ କଡା ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବା ନାମରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବେ |

ଏହି ଧାତୁ ବାକ୍ସଗୁଡ଼ିକ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା, ଛୋଟ ପିଲା ଏବଂ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କୁ ଛାଡନ୍ତି ନାହିଁ | ଯଦି କେହି ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାର ଦେଖାଯାଏ,

ତେବେ ସେମାନେ ଏହି ବାକ୍ସରେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ କାରାଗାରରେ ରହିବେ | ଏହି ଧାତୁ ବାକ୍ସଗୁଡ଼ିକ ବିଶ୍ରାମ ଗୃହଏବଂ କାଠ ଶଯ୍ୟା ସହିତ ସଜ୍ଜିତ |

କୌଣସି ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଆଦେଶ

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଜଣେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଆବିଷ୍କୃତ ହୁଏ, ତେବେ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଗରୋଧ ଅଂଚଳ କରାଯିବ। ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କୁ ବସ୍ ଉପରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ପଠାଯାଏ |

ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନର ଲୋକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ନିଜ ଘର ଛାଡି କ୍ୱାରାଣ୍ଟିନ୍ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଯିବେ |

ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଟ୍ରାକିଂ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ମଧ୍ୟ ଏକ କଡ଼ା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ରହିଛି।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୋନରେ ‘ଟ୍ରାକ୍ ଏବଂ ଟ୍ରେସ୍’ ଆପ୍ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଧରିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ।

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ, ସେମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରାକ କରାଯାଇ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଅଣାଯାଇଥାଏ

ତିଆନ୍ଜିନ୍ରେ ଉତ୍ତେଜନା

ଅତୀତରେ ଏକ ଓମିକ୍ରନ୍ ମାମଲା ମିଳିବା ପରେ ଚାଇନାର ତିଆନ୍ଜିନ୍ରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା।

ଲୋକମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ପାଇଁ ଭୟଭୀତ |

ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଯିବା ନିଷେଧ |

ଚାଇନାରେ ପ୍ରାୟ 20 ନିୟୁତ ଲୋକ କାରାଗାରରେ ଅଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଯିବା ନିଷେଧ |

ଗଣମାଧ୍ୟମ ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ବାରଣ କରାଯାଇଥିଲା।

କୋଭିଡ ଆଇନର ଗମ୍ଭୀରତା ଯାହା କରୋନା ମାମଲା ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଚାଇନାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି |

ଲୋକମାନେ ସହର ଛାଡି ଚାଲିଯାଆନ୍ତି |

ଅତୀତରେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଏକ କଡ଼ା ଲକ ଡାଉନ ନୀତି ଆପଣାଇଛି। ଚୀନ୍‌ର ଯେ କୌଣସି ସହରରେ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ।

କିଛି ଲୋକ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ସହରରୁ ପଳାୟନ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା।

ଚାଇନାର ନାଗରିକ ସୋଙ୍ଗପିଆଙ୍ଗ ଚାଇନାର କଠୋର କୋଭିଡ ନୀତିର ରେକର୍ଡିଂ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ନାମରେ ନାଗରିକ ନିର୍ଯାତିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.