କୋଭିଡ -19; ପୁଣି ବିଶ୍ୱରେ କୋଭିଡ୍ ଚିନ୍ତା |

1 min read
Spread the love

ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ, CET, 7 ଜାନୁୟାରୀ 2022 ଅପରାହ୍ନ 5 ଟା ସୁଦ୍ଧା, COVID-19 ର 298,915,721 ନିଶ୍ଚିତ ମାମଲା ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ 5,469,303 ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ WHO କୁ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଛି। 4 ଜାନୁୟାରୀ 2022 ସୁଦ୍ଧା, ମୋଟ 9,118,223,397 ଟିକା ମାତ୍ରା ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ହୋଇଛି |

ବିଶ୍ୱ ରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରେ ଆମେରିକା ପ୍ରଥମ ସ୍ତନ ରେରେ ଅଛି  | ଦିତ୍ୱୀୟରେ ଇଉରୋପେ |ଭାରତରେ 3.52କୋଟି ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ4.83 ଲକ୍ଷ ମୃତ୍ୟୁ(WHO Report) | ଜନ୍ ଅଧିକ ହୋଇଛି।

ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏହାର ସଦ୍ୟତମ ଅଦ୍ୟତନରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସିଷ୍ଟମ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ (CSSE) ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ବିଶ୍ global ସ୍ତରୀୟ କ୍ୟାସେଲୋଡ୍ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ଯଥାକ୍ରମେ 302,679,314 ଏବଂ 5,478,980 ଥିବାବେଳେ ବ୍ୟବସ୍ଥାପିତ ଟିକା ସଂଖ୍ୟା 9,373,736,128 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ODISHA

 କୋଭିଡ -19 ଦ Daily ନିକ ଗଣନା ଓଡିଶାରେ 3500 ମାର୍କ ଭାଙ୍ଗୁଛି; ଖୋର୍ଧା 1233 ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରେ |I & PR ବିଭାଗ ଦ୍ shared ାରା ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରୁ ସର୍ବାଧିକ 1233 ମାମଲା, ସୁନ୍ଦରଗଡରେ 582, ସମ୍ବଲପୁରରେ 372 ଏବଂ କଟକ ଜିଲ୍ଲାରୁ 310 ଟି ନୂଆ କୋଭିଡ -19 ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଲାର୍ମ ବଜାଇ ଶନିବାର ଦିନ ଓଡିଶା 2022 ମସିହାରେ କୋଭିଡ -19 ଟାଲିରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଡେଇଁପଡିଥିବାର ଦେଖି ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ 3,679 ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ମୋଟ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ 384 ଟି ମାମଲା 0-18 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅଛି ବୋଲି I & PR ବିଭାଗକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

କୋଭିଡ -19 ସଂକ୍ରମଣର 3,679 ଟି ନୂଆ ରୋଗ ସହିତ ଓଡିଶାରେ ମୋଟ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ 10,66,155 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ରାଜ୍ୟରେ ସକ୍ରିୟ କ୍ୟାସେଲୋଡ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ 11663 ରେ ଠିଆ ହୋଇଛି |

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଯେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଓଡ଼ିଶା କୋଭିଡ -19 ମାମଲାରେ ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ 2,703 ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବା ପରେ ଓଡିଶାରେ କୋଭିଡ -19 ସଂକ୍ରମଣ 2022 ମସିହାରେ 2500 ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may have missed