କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି କ’ଣ ? What is cryptocurrency? କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସି (cryptocurrencies) ଗୁଡିକ ଏକ ଭଲ ବିନିଯୋଗ କି ?

1 min read
Spread the love

କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି  ହେଉଛି PAYMENT ର ଏକ ଫର୍ମ ଯାହା ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା ପାଇଁ ଅନଲାଇନରେ ବିନିମୟ ହୋଇପାରିବ | ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ନିଜସ୍ୱ ମୁଦ୍ରା ଜାରି କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ପ୍ରାୟତ ଟୋକେନ୍ କୁହାଯାଏ, ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଦ୍ରବ୍ୟ କିମ୍ବା ସେବା ପାଇଁ ଏଗୁଡିକ ବିଶେଷ ଭାବରେ ବାଣିଜ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ |

ଯେମିତି CASINO ରେ CHIPS କୁ ଟଙ୍କାରେ EXCHANGE କରନ୍ତି , ଠିକ ସେହିପରି ଦ୍ରବ୍ୟ କିମ୍ବା ସେବାକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ପାଇଁ ପ୍ରକୃତ ମୁଦ୍ରା ବିନିମୟ କରିବାକୁ ପଡିବ |

(Blockchain )ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ ନାମକ ଏକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରି କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସିଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ | ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ ହେଉଛି ଏକ ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଯାହାକି ଅନେକ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ ଯାହା କାରବାର ପରିଚାଳନା ଏବଂ ରେକର୍ଡ କରିଥାଏ | ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଆବେଦନର ଏକ ଅଂଶ ହେଉଛି ଏହାର ସୁରକ୍ଷା |

କେତେ ପ୍ରକାର କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସି ଅଛି ? ସେଗୁଡ଼ିକ କେତେ ମୂଲ୍ୟବାନ ?

ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ୱେବସାଇଟ୍ CoinMarketCap.com ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାୟ 15,000 ବିଭିନ୍ନ କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସି ସାର୍ବଜନୀନ ଭାବରେ ବାଣିଜ୍ୟ କରାଯାଏ | ଏବଂ କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସିଗୁଡିକ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଛି |

29 ନଭେମ୍ବର 2021 ରେ ସମସ୍ତ କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସିଗୁଡିକର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ 2.5 ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଥିଲା, ଯାହାକି ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ 2.9 ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ହୋଇଯାଇଥିଲା |ସମସ୍ତ ବିଟ୍କଏନ୍ସର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ, ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଡିଜିଟାଲ୍ ମୁଦ୍ରା, ପ୍ରାୟ 1.1 ଟ୍ରିଲିୟନ୍ ଡଲାରରେ ମୂଲ୍ୟହାର କରାଯାଇଥିଲା |

କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସି (cryptocurrencies) ଗୁଡିକ ଏକ ଭଲ ବିନିଯୋଗ କି ?

 

କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି  ମୂଲ୍ୟରେ ଦିନକୁ  ଦିନ  ବଢି ଚାଲିଛି, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ନିବେଶକ ସେମାନଙ୍କୁ କେବଳ କଳ୍ପନା ଭାବରେ ଦେଖନ୍ତି, ପ୍ରକୃତ ବିନିଯୋଗ ନୁହେଁ | କାରଣ ? ପ୍ରକୃତ ମୁଦ୍ରା ପରି, କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକ କୌଣସି ନଗଦ ଟଙ୍କାର  ପ୍ରବାହ ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ତୁମର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ, ତୁମ ତୁଳନାରେ କାହାକୁ ମୁଦ୍ରା ପାଇଁ ଅଧିକ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ |

ନିବେଶ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କିଛି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସ୍ୱର ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି |କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ନିବେଶକ ୱାରେନ୍ ବଫେଟ୍ ବିଟକଏନ୍ କୁ କାଗଜ ଚେକ୍ ସହିତ ତୁଳନା କରିଛନ୍ତି: “ଏହା ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ ଏବଂ ଆପଣ ଏହାକୁ ଅଜ୍ଞାତ ଭାବରେ କରିପାରିବେ |

ଭବିଷ୍ୟତର ମୁଦ୍ରା ଭାବରେ ବିଟକଏନ୍ ପରି କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସି ଦେଖୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଏକ ମୁଦ୍ରା ସ୍ଥିରତା ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଯାହା  ଦ୍ଵାରା  ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ଗ୍ରାହକ ଦ୍ରବ୍ୟର ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିପାରିବେ |ବିଟକଏନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସିଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ଇତିହାସର ସ୍ଥିରତା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି ନାହିଁ  |

Leave a Reply

Your email address will not be published.