ଚିକେନ ଖାଉଛନ୍ତି ତ ହେଇଯାଉନ୍ତୁ ସାବଧାନ !!!

1 min read
Spread the love

ଆଜିକାଲି ର ଆଧୁନିକ ଜୀବନରେ  chicken ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ ଭାବରେ ସମସ୍ତେ ଖାଇବାକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ଚିକେନ ର କୌଣସି dish ଯେମିତିକି ;ତରକାରୀ ,ପକୋଡା ,chicken କବାବ ,hicken ରୁଲ ,ଓ ଅନେକ fastfood  ରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ  ସେଗୁଡିକୁ ଲୋକେ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ଆପଣ ଜାଣିକି ଆର୍ଶ୍ଚଯ୍ୟ  ହେବେ ଚିଚକେନ ଆମ ପାଇଁ ଯେତିକି ଭଲ ,ସେତିକି ବି ଖରାପ | ଚିକେନ ହେଉଛି ପ୍ରୋଟିନର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଉତ୍ସ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ – ଏହା ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କରୁଛି?

ଚିକେନ୍ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ଏକ ମୁଖ୍ୟ, ଏବଂ ଉତ୍ତମ କାରଣ ପାଇଁ! ଏହା ପ୍ରୋଟିନର ଏକ ଉଚ୍ଚ-ଗୁଣାତ୍ମକ ଉତ୍ସ ଯାହା ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଶସ୍ତା ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ବହୁମୁଖୀ | ଏକ କ୍ଲାସିକ୍ ପରମେସାନ୍ ପାଇଁ ବ୍ରେଡ୍କ୍ରମ୍, ପନିର, ଏବଂ ସସ୍ ସହିତ ଧୂଳିସାତ୍ ହେଉ କିମ୍ବା କିଛି ତାଜା ଚୂନ ରସ ଏବଂ ରସୁଣ ସହିତ ଗ୍ରିଲ୍ ହେଉ, ଚିକେନ୍ ପ୍ରାୟ ଯେ କୌଣସି ଥାଳିରେ କାମ କରିପାରେ |କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ସ୍ୱୀକାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଠାରୁ ଅଧିକ ଥର ଚିକେନ୍ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଘଟୁଛି ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ??

ଚିକେନ ବିଷୟ ରେ ଅଧିକ କିଛି

ଲୋମା ଲିଣ୍ଡା ୟୁନିଭରସିଟିର ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଡାଏଟ୍ର  ପ୍ରକାର ଏବଂ ଓଜନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି |, ବିଶେଷ ଭାବରେ  ଶାକାହାରୀମାନେ ମାଂସ ଖାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଶରୀରର କମ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ (BMI) ଥାଏ | ଏକ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ଅଧ୍ୟୟନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ସାଚୁରେଟେଡ୍ ଫ୍ୟାଟ୍, ଟ୍ରାନ୍ସ ଫ୍ୟାଟ୍, ଆରାଚିଡୋନିକ୍, ଏବଂ ଡକୋସାହେକ୍ସେନିକ୍ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଏବଂ ଶାକାହାରୀ ଅନୁସରଣକାରୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ୍ ପରିମାଣର ଉଦ୍ଭିଦ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଫାଇବର, ବିଟା କାରୋଟିନ୍, ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍  ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ ଅନୁସରଣ  ଡାଏଟ୍ |

 ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସାରେ , ଚିକେନ୍ ଖାଇବାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

  1. ଆମେରିକୀୟ ଜର୍ନାଲ୍ ଅଫ୍ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ୍ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଛୋଟ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଧଳା ମାଂସ ଚିକେନ୍ ଲାଲ୍ ମାଂସ ଭଳି LDL “ଖରାପ” କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ର ସ୍ତରକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ହୃଦଘାତର ବିପଦ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ |
  2.  ଚିକେନ୍  ଯାହା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ଦୂଷିତ | ଦ୍ୱାରା  ରିପୋର୍ଟ ଦ୍ by ାରା ପରୀକ୍ଷିତ ଚିକେନ୍ ସ୍ତନର 97% ଜୀବାଣୁ ସଂରକ୍ଷିତ – ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ଯେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁସ୍ଥ କରିଦିଅନ୍ତି | 2014 ଅଧ୍ୟୟନରେ ସମଗ୍ର ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଗ୍ରୋସରୀ ଷ୍ଟୋରରୁ କିଣାଯାଇଥିବା 300 ରୁ ଅଧିକ କଞ୍ଚା ଚିକେନ୍ ସ୍ତନ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଏବଂ କୁକୁଡ଼ା ସ୍ତନରୁ ଅଧିକାଂଶ ଜୀବାଣୁ ମିଳୁଥିବା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଅସୁବିଧାଜନକ ଥିଲା |
  3. ଏହି  ଚିକେନ୍ ପରମେସାନ୍ ପରି ପରିପୃଷ୍ଟ ଚର୍ବିରେ ଅଧିକ ଚିକେନ୍ ଡିସ୍ ଅଧିକ, ଯାହା ସମୟ ସହିତ ଖାଇଲେ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ |,ବାସ୍ତବରେ, ଆମେରିକୀୟ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ ଅଫ୍ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ୍ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଧଳା ମାଂସ ଚିକେନ୍ ଲାଲ୍ ମାଂସ ଭଳି ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ର ସ୍ତରକୁ ବଢ଼େଇ  ଥାଏ | ତୁମର କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ ଯାଞ୍ଚରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଗ୍ରିଲଡ୍, ପାକ କିମ୍ବା ଭଜା ଚିକେନ୍ ଖାଇବା ଭଲ |
  4. ସାଇନ୍ସ ଡେଲି ଅନୁଯାୟୀ, The team found E.coli  2,452 ମାଂସ ନମୁନାର ପ୍ରାୟ 80% ଏବଂ ରୋଗୀମାନଙ୍କ 72% ସକରାତ୍ମକ(sugar urine) ପରିସ୍ରା ଏବଂ ରକ୍ତ ରେ E.coli ପାଇଛି। ଇ.କୋଲିର ଏହି ସମାନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ହିଁ UTI ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​|
  5. ଚିକେନକୁ ଅଧିକ ଉତ୍ତାପ ଖାଦ୍ୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ସାମଗ୍ରିକ ତାପମାତ୍ରାକୁ ବଢ଼େଇ ଥାଏ, ସରଳ ଭାଷାରେ, ଏହା ଶରୀରରେ ‘ଉତ୍ତାପ’ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଏହି କାରଣରୁ, କିଛି ଲୋକ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ନାକ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇପାରନ୍ତି | ଚିକେନ୍‌ର ଦୈନିକ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଏହି ପରି ପରିସ୍ଥିତି ଘଟିପାରେ | ନିୟମିତ ଭାବେ ଚିକେନ୍ ଖାଇବା ପରେ ଯଦି ଆପଣ ରକ୍ତାକ୍ତ ନାକ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ କିଛି ଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଭଲ |
  6. ପ୍ରତିଦିନ ଚିଚକେନ ଖାଉଥିବା ଲୋକ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥାଏ | ମନରେ କାମୁକତା ଭାବ ଜାଗ୍ରତ ହୁଏ  | ଓ  ପୁରୁଷ ର  ଶରୀରରେ ଟେସ୍ଟୋସ୍ଟେରନ ର ଅଭାବ ହେବ କାରଣରୁ ନପୁଂସକ ହୁଅ ଓ ମହିଳା ମାନେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିବା ପାଇଁ ଅକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି|
  7. ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍-ପ୍ରତିରୋଧକ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ହେଉଛି ଏକ ସମସ୍ୟା ଯାହା ମେଡିକାଲ୍ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବେବି ମୁକାବିଲା କରୁଛି, ଏବଂ ବହୁଳ ଭାବରେ ଉତ୍ପାଦିତ ବ୍ରଏଲର ଚିକେନ୍ ଏହାର କାରଣକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁନାହିଁ | କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ସର ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବହାର କାରଣ ରୃ ଏ ମନ୍ୟୁଷୟର anti­­biotic କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୁଅନାହି |
  8. ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦୋକାନ ବଜାରରୁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିବା 55% ରନ୍ଧା ନଥିବା ଚିକେନ୍ ଉତ୍ପାଦରେ ଆର୍ସେନିକ୍ ଅଛି | ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷିତ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଚିକେନ୍ରେ କିଛି ଆର୍ସେନିକ୍  ରହିଥାଏ |ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ  କ୍ଷତିକାରକ

,ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ର ଯତ୍ନ ନବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହାହେଲା ଆଜିହିଁ chicken ଖାଇବା ଆଜି ଛାଡ଼ନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may have missed