ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁରେ କଡାକଡୀ ନିୟମ;‘କାହାକୁ କାହାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ |’

1 min read
Spread the love

COVID-19 ମାମଲାରେ ବ୍ୟାପକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବା ଲକ୍ଷ୍ୟକରି .ଓଡିଶା ସରକାର ରାତି 9 ଟାରୁ ସକାଳ 5 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ  ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ରାତି 10 ଟାରୁ 5 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟରେ COVID-19 ର ପ୍ରସାରକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ Special Relief Commissionerଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ ସମୟ ସଂଧ୍ୟା 9ଟା ରୁ ସକାଳ 5ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଶୋଧନ କରିଥିଲେ |

ଯଦିଓ ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ ସମୟରେ ଜଣ ଗହଳି ନିଷେଧ ହେବ, ତଥାପି କିଛି ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି | ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ ସମୟରେ ଯାହା ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସବିଶେଷ ବିବରଣୀ ଦିଅ ଯାଇଛି;

ପ୍ରତିବନ୍ଧକ:

  1. ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରମାଣ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ନିର୍ବାହ ବ୍ୟତୀତ ଯାନବାହାନର ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରମାଣ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ନିର୍ବାହ ବ୍ୟତୀତ ଯାନବାହାନର ଗତି କରିବ ନାହିଁ |
  2. ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ ସମୟରେ ସମସ୍ତ ଦୋକାନ, ବଜାର  ଏବଂ shoping mall ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ 5 ଟାରୁ 9 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଖୋଲା ରହିବ |

କାହାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ

  1. .ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା, ଟେଲିକମ୍, ଜଳ ଯୋଗାଣ, ରେଳବାଇ ଏବଂ ବିମାନବନ୍ଦର ପରି ୟୁଟିଲିଟିର ଜରୁରୀକାଳୀନ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ |
  2. ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ପ୍ରଶାସନ / ପୋଲିସ / ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ  ମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ |
  3. ଡାକ୍ତର, ମେଡିକାଲ୍ / ପାରାମେଡିକାଲ୍ ଷ୍ଟାଫ୍ (ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ), ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ |
  4. ଔଷଧ ଦୋକାନ ମାଲିକ / କର୍ମଚାରୀ ଅନୁମତି ମିଳିବ |
  5. ସେମାନଙ୍କର ଆଇଡି କାର୍ଡ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ IT ଏବଂ ITeS କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ |ସମସ୍ତ ଶିଳ୍ପ ୟୁନିଟ୍ |
  6. ବିମାନ, ରେଳ ଏବଂ ସଡ଼କ ଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଚଳାଚଳକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ବିମାନ ବନ୍ଦର, ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲ୍ / ଷ୍ଟାଣ୍ଡ / ଷ୍ଟପକୁ ବିମାନ ବନ୍ଦର, ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲ୍ / ଷ୍ଟାଣ୍ଡ / ଷ୍ଟପକୁ ଜନସାଧାରଣ ପରିବହନ, ବେସରକାରୀ ଯାନ ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସିର ଗତି (ଓଲା, ଉବର ଇତ୍ୟାଦି) |
  7. ସମସ୍ତ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ |IMO ସହିତ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଚେତାବନୀ ଏଜେନ୍ସି |
  8. ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ, ଜଳ ଯୋଗାଣ, ପୋଲିସ୍, ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ସେବା, ରେଳବାଇ / ବିମାନବନ୍ଦର / ବନ୍ଦର ସେବା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଇତ୍ୟାଦି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା / ୟୁଟିଲିଟି ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ସହିତ କାରବାର କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ / ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରହିବ |
  9. COVID ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ COVID ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତି / ଯାନବାହାନର ଗତିବିଧି ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ |
  10. ହୋଟେଲ ଏବଂ ଆତିଥ୍ୟ ୟୁନିଟ୍ ଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟ, ସେମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ଏବଂ ସଂପୃକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ |
  11. ସମସ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପନିପରିବା ଦୋକାନ, ସମସ୍ତ medicine ଷଧ / ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ସ / ମେଡିକାଲ୍ ଉପକରଣ / ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଦୋକାନ ଇତ୍ୟାଦିକୁ ବାଦ ଦେଇ ବନ୍ଦ ରହିବ |
  12. ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପମ୍ପ ଏବଂ ସିଏନ୍ଜି ଷ୍ଟେସନ୍ |ଜାତୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ / କେବଳ ସଡ଼କ ପଥ ପାଇଁ ଧାବସ୍ |
  13. ଏଲପିଜି ବଣ୍ଟନ, ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସର ଘର ବିତରଣ ଏବଂ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ସୁବିଧା, କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ |
  14. ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ, ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ, ପନିପରିବା, ଅଣ୍ଡା, ମାଛ, ମାଂସ, କ୍ଷୀର ଏବଂ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ ଏଗ୍ରିଗେଟର୍ସ zomato, swiggy, ଓପୋଲଫେଡ୍, OMFED, ଚିଲିକା ଫ୍ରେସ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ |

ସରକାରୀ ଅଫିସିଆଲ୍ ବ meeting ଠକ କିମ୍ବା ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସର୍ବାଧିକ 100 ଲୋକ, ସିନେମା ହଲ୍ ଗୁଡିକ 50 ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷମତା ସହିତ ଚାଲିବା, ଜାଟ୍ରା ଏବଂ ଖୋଲା ଆକାଶ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ ପାଇଁ 1000 ରୁ ଅଧିକ ଦର୍ଶକ ନୁହେଁ, ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଆଜିଠାରୁ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ | ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ ଏବଂ ସୂତ୍ର ସମାରୋହରେ 100 ରୁ ଅଧିକ ଅତିଥି |

କୋଭିଡ ମାମଲାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓଡିଶା ସରକାର ବୁଧବାର ଦିନ ଅନେକ ନୂତନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

COVID ବିପଦକୁ ରୋକିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିବାବେଳେ ସେମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ବନ୍ଦ ନକରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ଜୀବିକା ପୁଣି ଥରେ ବିପଦରେ ପଡ଼ିବ।

ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର  ରିଲିଫ୍ କମିଶନର (SRC) ପ୍ରଦୀପ ଜେନା ଏକ ସ୍ video ତନ୍ତ୍ର ଭିଡିଓ ଠିକଣାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁୟାରୀ 7 (ସକାଳ 5 ଟା) ରୁ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may have missed