ମଙ୍ଗଳରେ ଅବତରଣ ପାଇଁ ଆର୍ଟେମିସ୍ ମହାକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍

1 min read
Spread the love

ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି (ISA)

ଇସ୍ରାଏଲ୍ ବୁଧବାର ଦିନ ଆର୍ଟେମିସ୍ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି ଏବଂ 2025 ସୁଦ୍ଧା ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଏବଂ ପରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ମାନବ ଅବତରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଛି ବୋଲି ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି (ISA) ବୁଧବାରରେ  କହିଛି।

ଆର୍ଟେମିସ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତିନାମା ଚନ୍ଦ୍ରରେ ମହାକାଶ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ମାନବଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଉପରେ ସହଯୋଗର ନୀତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହିତ ଉଭୟ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଏବଂ ଅର୍ଥନ, ତିକ ସହଯୋଗରେ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ନୂତନ ସ୍ପେସ୍ ଗବେଷଣା ସହଯୋଗ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ ବୋଲି ଅଭିନବ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି।

This is an illustration provided by SpaceX shows the SpaceX Starship human lander design that will carry the first NASA astronauts to the surface of the Moon under the Artemis program. Jeff Bezos has lost his appeal of NASA’s contract with Elon Musk’s SpaceX to build its new moon lander. The Government Accountability Office Friday, July 30, 2021 ruled that NASA’s award of the $2.9 billion contract to just SpaceX was legal and proper.(SpaceX/NASA via AP)

ନାସା ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର ବିଲ୍ ନେଲସନ ଏବଂ ଆଇଏସ୍ଏର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଉରି ଓରନ୍ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିବାଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ମହାକାଶ

ଅନୁସନ୍ଧାନ ତଥା ଚନ୍ଦ୍ର, ମଙ୍ଗଳ, ଧୂମ ଏବଂ ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନାଗରିକ ବ୍ୟବହାରରେ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଆଇଏସ୍ଏ କହିଛି।

ଏଜେନ୍ସି ରିପୋର୍ଟ

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ୟୁକ୍ରେନ, ମେକ୍ସିକୋ, ୟୁଏଇ, ଇଟାଲୀ, ବ୍ରାଜିଲ, ବ୍ରିଟେନ, ଜାପାନ, ଲକ୍ସେମବର୍ଗ,

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ପୋଲାଣ୍ଡ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ କାନାଡାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଜିନହୁଆ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ରିପୋର୍ଟ କରିଛି।

ଏହି ଦସ୍ତଖତ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ବିଭିନ୍ନ ଗବେଷଣା ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସହଯୋଗରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ ଏବଂ ଆଇଏଏସ୍ ଅନୁଯାୟୀ

ଦସ୍ତଖତକାରୀଙ୍କ ସ୍ପେସ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗକୁ ମଜବୁତ କରିବ |ମାର୍ଚ୍ଚରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଆର୍ଟେମିସ୍  ମିଶନର ଏକ ଅଂଶ

ଯେତେବେଳେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ମହାକାଶଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସୋଲାର ବିକିରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସ୍ପେସ୍ ସୁଟ୍ ପରୀକ୍ଷା କରି ତିଆରି  କରାଯିବ |

ନାସା ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ଉପସ୍ଥିତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ଏବଂ 2030 ଦଶକରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ଏକ ଯାତ୍ରା ଯାତ୍ରା ଯୋଜନା କରିବା ପାଇଁ ସେ

ଶିଖୁଥିବା ଶିକ୍ଷାଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ଆଉଟପୋଷ୍ଟ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଆଶା କରୁଛି, ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ଆର୍ଟେମିସ୍ ବେସ୍

କ୍ୟାମ୍ପ ଏବଂ ଏକ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଷ୍ଟେସନ୍ ଗେଟୱେ, ଚନ୍ଦ୍ର କକ୍ଷପଥରେ “ରୋବଟ୍ ଏବଂ ମହାକାଶଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା

ଅଧିକ ବିଜ୍ଞାନ ଚଳାଇବାକୁ” ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ | ପ୍ରଥମେ ଏହାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅକ୍ଟୋବର 2020 ରେ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ କରିଥିଲେ, ଆର୍ଟେମିସ୍

ଚୁକ୍ତିନାମା 10 ଟି ନୀତି ଉପରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଯାହା ବାହ୍ୟ ସ୍ଥାନର ନାଗରିକ ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ | ଏହି ନୀତିଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ

ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ, ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥ୍ୟର ପ୍ରକାଶନ, ସମସ୍ତ ଦେଶର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସହାୟତା ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାହ୍ୟ ଆଇନର

ଆଧାର ଭାବରେ ଗଠିତ 1967 ବାହ୍ୟ ମହାକାଶ ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ପେସ୍ ଉତ୍ସଗୁଡିକର ବ୍ୟବହାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.