ସତରେ omicron କଣ ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଆଶ୍ରୀବାଦ ???

1 min read
Spread the love

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ରିପୋର୍ଟ ;

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ସ୍ୱିଡେନ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ନିଜେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରୁ ହୋଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହରାଇଥାଏ – କିନ୍ତୁ ସମ୍ଭବତ  ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ।

ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା  ହୋଇଥିବା ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, Sars-CoV-2 ର omicronଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ପୁରାତନ ବିନ୍ୟାସକରଣ ତୁଳନାରେ ଜୈବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ବୃହତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତିରୋଧକୁ ନୁହେଁ। ଏହା କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବାର ପଦ୍ଧତିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା |

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦ୍ carried ାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ନୂତନ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ ନୂତନ ଓମିକ୍ରନ୍ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ସହିତ ସଂକ୍ରମଣରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଡେଲଟା ପ୍ରକାରରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ |

ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ୍ ଜୈବିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ Sars-CoV-2 ଜୀବାଣୁର ଆଣ୍ଟିଜେନିସିଟିର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ |ତା’ଛଡା, ଆମର କାର୍ଯ୍ୟ ଦର୍ଶାଏ ଯେ Sars-CoV-2 ଉଚ୍ଚ ଆଣ୍ଟିଜେନିକ୍ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ | ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ରୋଗରେ ଅଧିକ ମୌଳିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଶା କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଏମଆରସି – ଗ୍ଲାସ୍ଗୋ ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ଭାଇରସ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ଟିମ୍ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି।

ଓମିକ୍ରନ୍ ଉପରେ ପ୍ରାଥମିକ ଅଧ୍ୟୟନଗୁଡିକ ଅଛି ଏବଂ ସେମାନେ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା glimpseସତର୍କତାର ସହିତ ଆଶାବାଦୀ ଅଟେ: ଯେତେବେଳେ Pfizer Inc. ଏବଂ BioNTech SE ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟିକା ନୂତନ ପ୍ରକାର ବିରୁଦ୍ଧରେ କମ୍ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇପାରେ, ସୁରକ୍ଷା ବ ers ଼ାଇବା ସହିତ ଦୃ fort ହୋଇପାରିବ |

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଦୁଇଟି ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରନ୍ତି ଯାହା ଗତ ମାସରେ ଅନେକ ବ scientists ଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦ୍ reported ାରା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା – ଟୀକାକୃତ ଲୋକଙ୍କ ଆଣ୍ଟିବଡି ପ୍ରତି ଏହି ପ୍ରକାରଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିରୋଧୀ ଏବଂ ଏହା ଫୁସଫୁସ କୋଷକୁ ସଂକ୍ରମଣ କରିବାରେ ଖରାପ ଅଟେ। ଶେଷ କାରଣଟି ଏହା ସାମାନ୍ୟ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ |

  କିନ୍ତୁ, ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ସେମାନେ ମାନବ କୋଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଥିବା ଯନ୍ତ୍ରକ into ଶଳ ବିଷୟରେ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ଜ୍ଞାନ ଆବିଷ୍କାର କରନ୍ତି | ସାଧାରଣତ ,, Sars-CoV-2 ର ଦୁଇଟି ମାର୍ଗ ଅଛି ଯାହା ଦ୍ it ାରା ଏହା ଏହା କରେ |

ଗୋଟିଏରେ ଟିଏମଆରଆରଏସ 2 ନାମକ ଏକ ଏନଜାଇମ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୁଏ ଯେଉଁଠାରୁ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳ ସହିତ ଫ୍ୟୁଜ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପରେ | ଅଦ୍ୟାବଧି, ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ଏହି ମାର୍ଗକୁ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି |

ଓମିକ୍ରନ୍, ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପରେ କ୍ୟାଥେସିନ୍ ନାମକ ଏନଜାଇମ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଅନ୍ୟ ମାର୍ଗକୁ ନେଇଥାଏ |

ଯାନ୍ତ୍ରିକ ପାର୍ଥକ୍ୟର ଅନେକ ପ୍ରଭାବ ଅଛି | ଲେଖକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ଜୈବିକ ସମ୍ମତି ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍, ସେଲ୍ୟୁଲାର୍ ଟ୍ରୋପିଜିମ୍ ଏବଂ ପାଥୋଜେନେସିସ୍ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ, ଏହା ଏହା କିପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରେ, କେଉଁ ଟିସୁକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରେ ଏବଂ ସେଥିରେ କିପରି tissueଏବଂ ରୋଗକୁ ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରେ | ଆମେ ଜାଣୁ ଏହା ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର କରେ, ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାର କିଛି ଅଂଶରେ ଶୀଘ୍ର tissue କିନ୍ତୁ ଫୁସଫୁସ ନୁହେଁ, ଏବଂ କମ୍ ଗୁରୁତର ରୋଗର କାରଣ ହୁଏ |

ଯାନ୍ତ୍ରିକ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବ ହେଉଛି ଯେ ପ୍ରକାରଟି ଆଉ ସିନ୍ସିଟିଆ, କିମ୍ବା ବିଶାଳ କୋଷ ଗଠନକୁ ଆଗେଇ ନଥାଏ | ମହାମାରୀର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ୱୁହାନ୍ ଚାରିଆଡ଼େ ବ୍ୟାପିଥିବା ଭେରିଏଣ୍ଟ୍ ମଧ୍ୟ କିଛି ସିନ୍ସିଟିଆର କାରଣ ହୋଇଥିଲା |

ଓମିକ୍ରନ୍ ଡେଲଟାକୁ ବାହାରକୁ ଠେଲିଦେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଡର୍ବାନରେ ଥିବା ଆଫ୍ରିକା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଆଲେକ୍ସ ସିଗାଲ କହିଛନ୍ତି। “ବୋଧହୁଏ ଡେଲଟାକୁ ଠେଲିବା ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଭଲ କଥା, ଏବଂ ଆମେ ଏପରି କିଛି ଦେଖୁଛୁ ଯାହାକୁ ଆମେ ସହଜରେ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବା ଏବଂ ଏହା ଆମକୁ ପୂର୍ବ ପ୍ରକାର ତୁଳନାରେ କମ୍ ବ୍ୟାହତ କରିବ |

ସେ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠାନର ୱେବସାଇଟରେ ଏହି ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may have missed