20 ଟି ଆଣ୍ଟି-ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ନିଷେଧ କରିଛି |

1 min read
Spread the love

ଡିସେମ୍ବର 20 ରେ, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦୁଇଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରି ଦୁଇଟି ୱେବସାଇଟ୍ ଏବଂ କୋଡିଏଟି ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଥିଲା ଯାହା ପାକିସ୍ତାନର ଆଦେଶରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରୁଥିଲା। ଅର୍ଡର ବିଷୟରେ ଡିସେମ୍ବର 21 ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ଏବଂ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡ଼ିକ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନର ସମନ୍ୱିତ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା |

କାଶ୍ମୀର, ଭାରତୀୟ ସେନା, ଭାରତର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ରାମ ମନ୍ଦିର, ଜେନେରାଲ ବିପିନ ରାୱତ ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଭାଜନକାରୀ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା।”

ଏହି ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ପାକିସ୍ତାନରୁ ପରିଚାଳିତ ନୟା ପାକିସ୍ଥାନ ଗ୍ରୁପ୍ (ଏନପିଜି) ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ନେଟୱାର୍କରେ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ଅଛି ଯାହାର subscriber 35 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ 55 କୋଟି views ଅଟେ | ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଏହି ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ପାକିସ୍ତାନୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ର ନ୍ୟୁଜ୍ ଆଙ୍କର୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥିଲା | ଅବରୋଧିତ ତାଲିକାରେ ଥିବା କେତେକ ୱେବସାଇଟ୍ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର  ଚ୍ୟାନେଲ ଥିଲା |

ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ଚ୍ୟାନେଲ ଥିଲା ‘ପଞ୍ଚ ଲାଇନ’ | ଚ୍ୟାନେଲର ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକ ଥିଲେ ଏବଂ ସମୟ ସହିତ ଦୁଇ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଭ୍ୟୁ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ | ଏହି ଚ୍ୟାନେଲରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଧିକାଂଶ ବିଷୟବସ୍ତୁ କାଶ୍ମୀର, ଭାରତ ସରକାର, ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଷୟରେ ନକଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଉଥିଲା |

“20 ଟି ଭାରତୀୟ ସେନା ଜେନେରାଲ କାଶ୍ମୀରର ମୁଜାହେଦ୍ଦିନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଟାର୍ଗେଟ ହୋଇଥିବା ଟ୍ରେନିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ନିରପେକ୍ଷ”, “ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଜିନ୍ଦାବାଦ !! କାଶ୍ମୀରର ଲୋକ ଯେପରି ଭାରତୀୟ ସେନା ଉପରେ ବଡ଼ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି, ଏବଂ କାଶ୍ମୀର ମୁଜାହିଦ୍ଦିନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିବା 14 KM ଲଙ୍ଗ ଟନେଲ ଭାରତ ସରକାର ଏହି ନିଷେଧାଦେଶର ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ବିଷୟବସ୍ତୁ ଏବଂ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ କେବଳ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା  ନିଷିଦ୍ଧ ନୁହେଁ, ଏହିସବୁ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଗୁଡିକୁ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଡିଲିଟ କରିଦେଇଛି ।

ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ଅବରୋଧିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଚ୍ୟାନେଲ ହେଉଛି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ୱେବ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ | ଏହା ଏକ ଖାଲିସ୍ତାନୀ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଚ୍ୟାନେଲ ଯାହା ମୁଖ୍ୟ ତଥ୍ୟକୁ ମୋଡ଼ କରି ଭାରତ ବିରୋଧୀ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପ୍ରକାଶ କରେ | ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଶିଖ୍ ଫର ଜଷ୍ଟିସ୍ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ରେଫରେନ୍ସ 2020 ବିଷୟରେ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଏକାଧିକ ଭିଡିଓ ଅଛି | ଚ୍ୟାନେଲ ବିଷୟରେ ଅଧିକ କୌତୁହଳ ର ବିଷୟ ହେଉଛି ଯଦିଓ ଏହା ଭାରତ ବିଷୟରେ ପ୍ରଚାର ଖବର ପ୍ରକାଶ କରେ, ତେବେ ଆଙ୍କର୍ ପାକିସ୍ତାନୀ ଭାଷାରେ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଭାଷାରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବ ?

ଖାଲିସ୍ତାନ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଥିବା ବିଷୟବସ୍ତୁ ପାଇଁ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ମୁଖ୍ୟତ blocked କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଚ୍ୟାନେଲର ଭିଡିଓଗୁଡ଼ିକୁ ଯାଞ୍ଚ କଲୁ, ସେତେବେଳେ ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ ଏହାର ଏକ ବ୍ୟାପକ ପରିସର ଅଛି ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ୟାଜନକ | ହିନ୍ଦୁ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଦୈନିକ ଭାରତରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଉଥିବା ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏକ ଭିଡିଓରେ ଚ୍ୟାନେଲ ଦାବି କରିଛି ଭାରତ ଯେ ଗୋ ମାଂସ ରପ୍ତାନୀ କରେନି । ଭାରତ କେବଳ ମଇଁସି ମାଂସ ରପ୍ତାନି କରେ, କାରଣ ଗୋ ବଧ ଏବଂ ଗୋ ମାଂସ ରପ୍ତାନି ଭାରତରେ ନିଷେଧ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଭିଡିଓରେ ପ୍ରଚାର କରିଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଅତ୍ୟାଚାରର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉନା କାହିଁକି ପାକିସ୍ତାନ ହେଉଛି “ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ”।

ତାଲିକାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚ୍ୟାନେଲ ଥିଲା ଖାଲସା ଟିଭି | ଏହା ଏକ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଥିଲା ଯାହା ଖାଲିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଶିଖ୍ ଫର ଜଷ୍ଟିସ୍ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟତ the ଖାଲିସ୍ତାନୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା | କୌତୁହଳ ର ବିଷୟ, ଏହି ଚ୍ୟାନେଲ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ଟାଇଟଲ୍ ଜିଓ ଟିଭି ପରି ପାକିସ୍ତାନୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, GOI ଏକ ମାନହାନୀ ମାମଲାରେ ଶିଖ୍ ଫର୍ ଜଷ୍ଟିସ୍ (SFJ) ନାମକ ଏକ ଭିଡିଓ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି ଯାହା ସମ୍ବାଦରେ ଜିଓ ଟିଭି ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ସଠିକ୍ ଆଖ୍ୟା ଅଟେ | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ SFJ ର କିଛି ବିଜୟ ଭାବରେ ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଥିବା ଖବର କେବଳ କୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶ ଥିଲା ଯେ ସେମାନେ ଦାଖଲ କରିଥିବା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବ।

ଉଲଗ୍ନ ସତ୍ୟ ତାଲିକାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚ୍ୟାନେଲ ଥିଲା ଯାହା ମୁଖ୍ୟତ କାଶ୍ମୀର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲା | ଏହି ଚ୍ୟାନେଲରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ବିଷୟବସ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ 4.5 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକ ଏବଂ 8.89 କୋଟିରୁ ଅଧିକ view ପାଇବା ସମ୍ଭବ କରିଥିଲା। ଚ୍ୟାନେଲକୁ ଆଉ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ନାହିଁ |

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚ୍ୟାନେଲଟି News 24 ଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ନାମ ଭାରତର ଏକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ସହିତ ସମାନ ଥିବାରୁ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଚାର ନେଟୱାର୍କ ପାଇଁ ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ରସାରଣ କରିବା ଅଧିକ ସହଜ ଥିଲା | ବିଷୟବସ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟତ Kashmir କାଶ୍ମୀର, ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କ, ଭାରତୀୟ ସେନା ଆଦି ବିଷୟରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ସହିତ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ପ୍ରଚାର ଥିଲା |

48 News ଯାହାକି GOI ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ବେଳକୁ 2.40 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଭ୍ୟୁ ଥିଲା ଯାହା ମୁଖ୍ୟତ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା। ଚ୍ୟାନେଲରେ ଥିବା ଏହି ମିଥ୍ୟା ଖବରରେ “Turkish Army Enters In New Dehli” ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଷୟରେ ବିଚିତ୍ର ରିପୋର୍ଟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ସମାନ ଟାଇଟଲ୍ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରଚାର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍  NAYA GLOBAL PK.ର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା |

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚ୍ୟାନେଲର ନାମ କାଳ୍ପନିକ ଥିଲା | ଯେହେତୁ ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ଶବ୍ଦ, ଚ୍ୟାନେଲଟି ବହୁଳ ଭାବରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେଲା ଏବଂ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଚାରି କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଭ୍ୟୁ ହାସଲ କଲା | ଭିଡିଓଗୁଡିକର ଟାଇଟଲ୍ ଗୁଡିକରେ “ଜୋ ବିଡେନ ମୋଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଆରଏସଏସ (RSS)ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେଇଛନ୍ତି” ଏବଂ ଅଧିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲେ |

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚ୍ୟାନେଲଟି ସର୍ବ ବୃହତ ପ୍ରଚାର ଚ୍ୟାନେଲ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଥିଲା ଯାହା  ଐତହସିକ ତଥ୍ୟ ନାମରେ ଚାଲି ଥିଲା | ଏଥିରେ ବାସ୍ତବରେ ଭାରତ ବିଷୟରେ ଭୁଲ ଏବଂ ମିଥ୍ୟା ତଥ୍ୟ ଥିଲା | ଚ୍ୟାନେଲ, ଏହାର ନାମ ପରି, ଇତିହାସ ସହିତ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସମ୍ପର୍କ ନଥିଲା | ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ପ୍ରଚାର ବିଷୟବସ୍ତୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ନାମ ବ୍ୟବହାର କରି 9 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକ ଏବଂ 16 କୋଟି ଭ୍ୟୁ ହାସଲ କରିଥିଲା |

ତାଲିକାର ଅନ୍ୟ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡ଼ିକରେ ପଞ୍ଜାବ ଭାଇରାଲ, କଭର ଷ୍ଟୋରୀ, ଗୋ ଗ୍ଲୋବାଲ, ଇ-କମର୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଯାହାକି ଭାରତ ବିରୋଧୀ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may have missed