2021 ର ସବୁଠାରୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

1 min read
Spread the love

1.ଓଡ଼ିଶାର ମହିଳା ଶିକ୍ଷକ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ହତ୍ୟା

କାଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର 24 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା ଶିକ୍ଷକ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ହତ୍ୟା ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦା ସାହୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଯୋଜନା କରିଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛି।ମମିତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ – ଯିଏ ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଇଂରାଜୀ ମଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ – ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ଅକ୍ଟୋବର 8 ରେ ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କାରରେ ଭବାନୀପାଟଣାକୁ ଯିବା ପରେ ସେ ରହସ୍ୟମୟ ଭାବରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

ପୀଡିତା ଜଣକ ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ ଅତିରିକ୍ତ ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଏଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଘୃଣା କରିଥିଲେ।

“ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମୃତଦେହକୁ ତାଙ୍କ କାରରେ ନେଇ ଅକ୍ଟୋବର 8 ତାରିଖ ରାତିରେ ମହଲିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମର ଗର୍ତ୍ତରେ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା। ସେ କାର୍ଡବୋର୍ଡ ଏବଂ ଟାୟାର ବ୍ୟବହାର କରି ପୀଡିତାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ପରଦିନ ସକାଳେ ଗର୍ତ୍ତଟିକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିଥିଲା। ପ୍ରଧାନ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭରକୁ ବଲାଙ୍ଗିର ପୋଲିସଗିରଫ କରିଛି ଏବଂ ଏହି ଅପରାଧରେ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୃକ୍ତି ଥିବା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି।।

2.ହାତୀକୁ ଉଦ୍ଧାର ବେଳେ ବଡ ଅଘଟଣ ।

ମହାନଦୀ ମଝିରେ ଓଲଟିଲା ଓଡ୍ରାଫ ବୋଟ, । ନଦୀ ଭିତରୁ ହାତିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଓଲଟିପଡିଲା ବୋଟ୍ । ହାତୀକୁ କୂଳକୁ ଘଉଡାଉଥିବା ବେଳେ ନଦୀର ପ୍ରଖର

ସ୍ରୋତରେ ଆସି ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇବା ସହ ଓଲଟି ପଡିଥିଲା ବୋଟ । ବୋଟରେ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ସହ ଓଟିଭି ଟିମ୍ ରହିଥିଲା , କଟକସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ନଦୀ ପାର ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା

କରୁଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ରାପିଡ ଆକ୍ସନ ଫୋର୍ସ ମୁଣ୍ଡାଲି ବ୍ୟାରେଜ ନିକଟରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ହାତୀ ପାଇଁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଉଦ୍ଧାର ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ିଯିବା ପରେ OTV

ସହିତ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଓଟିଭିର ମୁଖ୍ୟ ସାମ୍ବାଦିକ ଅରିନ୍ଦମ ଦାସ, ତାଙ୍କ କ୍ୟାମେରାମ୍ୟାନ ସହକର୍ମୀ ପ୍ରଭାତ ସିହ୍ନା ଏବଂ ODRAF ର ପାଞ୍ଚଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଉଦ୍ଧାର

କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ମୁଣ୍ଡାଲି ବ୍ୟାରେଜ ସ୍ତମ୍ଭ ନିକଟରେ ପ୍ରବଳ ଜଳ ପ୍ରବାହ ହେତୁ ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା ।

3.ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନୂଆ ଭିଡିଓ ପୁଣି ଥରେ ରାଜନୈତିକ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି କରିଛି

ଏପ୍ରିଲ ମାସ ରେ ବିଜେଡି ସଭାପତି ତଥା ଓଡିଶା ସିଏମ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଫିଟନେସ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓରେ ପଟ୍ଟନାୟକ

ଜଗିଂ, ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍ କରିବା ଏବଂ ବାର୍ ଉଠାଇବା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ | 2 ମିନିଟର ଲମ୍ବା ଭିଡିଓରେ, 72 ବର୍ଷିୟ ପଟ୍ଟନାୟକ, କଳା ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଜଗି ରହିଥିବାରଦେଖାଯାଏ – ନବୀନ ନିୱାସ ଏବଂ ଅନେକ ବ୍ୟାୟାମଶାଳା ଦେଇ ଯାଉଛନ୍ତି |

ବର୍ତ୍ତମାନ ନୁତନ ବର୍ଷରେ ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ବିରଳ ହେଇଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଥିବା ଭିଡିଓ କ୍ଲିପ୍‌ରେ ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ସହ ରାଜନୈତିକ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଶାସକ ଦଳ 2019 ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ସେହିଭଳି କାର୍ଡ ଖେଳିଛି, ଯାହାଫଳରେ ପଞ୍ଚାୟତ ଏବଂ ସିଭିକ୍ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବେ। ଶରୀର ନିର୍ବାଚନ କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ |

4. Omicron  ର ପ୍ରଭାବ ଓଡିଶା ଉପରେ

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ପ୍ରଥମେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା COVID-19 ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ‘ଓମିକ୍ରନ୍'(Omicron) ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଛି |  ଏହି ପ୍ରଭାବିତ ତାଲିକାରେ ଥିବା ଦେଶ ସମୂହ

ହେଉଛନ୍ତି, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ବ୍ରାଜିଲ, ବାଂଲାଦେଶ, ଚୀନ୍, ମରିସସ୍, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଜିମ୍ବାୱେ, ସିଙ୍ଗାପୁର, ଇସ୍ରାଏଲ୍, ହଂକଂ, ଇଂଲଣ୍ଡ ସମେତ ୟୁରୋପର ଅନ୍ଯ କିଛି ଦେଶ । ତେବେ ଏହି

ଦେଶରୁ ଭାରତକୁ ଫେରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସର୍ଭିଲାନ୍ସକୁ କଡାକଡି କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ|ସେ ଓଡିଶାର କୋଭିଡ୍ -19 ଗ୍ରାଫ୍ ଏକ ତୀବ୍ର ଅପ୍ଟିକ୍ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି |

ଆଜିର 424 ଟି ନୂତନ ସୁନିଶ୍ଚିତ ମାମଲା ସହିତ, ଦେଶର ଶ୍ରେଷ୍ଠ -10 ଟି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦିନ 500 ରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ରହିଛି।ଜାନୁଆରୀ 3 ସୁଦ୍ଧା 424ଜଣ omicron ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଇଛି | ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି। ପ୍ରାଥମିକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସମୁଦାୟ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅର୍ଦ୍ଧେକଙ୍କର ବିଦେଶୀ ଇତିହାସ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ 50 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି।

5.ଡିଜିଟାଲ ଶିକ୍ଷ୍ୟା ର ଉନ୍ନତି

କରୋନା ପ୍ରଭାବରେ ପିଲାମାନେ ଫୋନର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହେଲେ। ସରଳ ଭାବରେ, ଡିଜିଟାଲ୍ ଶିକ୍ଷଣ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ଢଙ୍ଗରେ ଶିଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ନୂତନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହାର କରେ | ଶିକ୍ଷାର ଏହି ନୂତନ ରୂପ ଶୀଘ୍ର ‘ମୁହାଁମୁହିଁ’ ପାଠ୍ୟର ଅଧିକ ପାରମ୍ପାରିକ ରୂପକୁ ବଦଳାଇ ଆସୁଛି |

ଡିଜିଟାଲ ଶିକ୍ଷାର ମିଶ୍ରଣ ଭଲ ପୁରୁଣା ଫ୍ୟାଶନ୍ ନୋଟବୁକ୍ ଏବଂ କାଗଜ ବଦଳରେ ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ଟାବଲେଟ୍ କିମ୍ବା ଆଇପ୍ୟାଡ୍ ବ୍ୟବହାର ଭଳି ସରଳ ହୋଇପାରେ |ଡିଜିଟାଲ୍ ଶିକ୍ଷଣର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଲାଭ ହେଉଛି ଏହା ଶିକ୍ଷକ କିମ୍ବା ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷଣ ଯୋଜନା କିମ୍ବା ପାଠ୍ୟକ୍ରମକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ|

ଶିକ୍ଷାର ପାରମ୍ପାରିକ ମଡେଲରେ ଏକ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ, ବହି, କାଗଜ, ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଛାତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |ଡିଜିଟାଲ୍ ଶିକ୍ଷଣର ପାରସ୍ପରିକ ପ୍ରକୃତି ଏକ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ସୃଷ୍ଟିକରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଇନ୍ଦ୍ରିୟଗୁଡିକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ |ଡିଜିଟାଲ୍ ଶିକ୍ଷଣ ପରିବେଶରେ, ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ କିମ୍ବା ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜଣେ ଛାତ୍ରରଶକ୍ତି ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତାକୁ ଚିହ୍ନିବା ଅଧିକ ସହଜ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ସାଧାରଣ ପ୍ରଗତି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ଅଟେ | ସେଥିରେ onlineପାଠ ପଢା ସହ ଅନେକ ଗୁଡିଏ ଶିଖିବା ମଧ୍ୟ ହେଇପାରୁଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may have missed