AIIMS ରେ ରୋଗୀ ଓ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନଙ୍କ ଦୁର୍ଦଶା

1 min read
Spread the love

AIIMS ରେ ଶୀତରାତିରେ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ଥଣ୍ଡାରେ ରାତି ବିତାନ୍ତି  ରୋଗୀ ଓ  ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ |

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ତଥା ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ରୋଗୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳର ଅଭାବରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର’’ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ (AIIMS)’’ ବାହାରେ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ଶୋଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି|

  • ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ରୋଗୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ସକାଳର ଲମ୍ବା ଧାଡିରେ ଠିଆ ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରିମିୟର ହସ୍ପିଟାଲର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ  କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଟପାଥରେ ଥଣ୍ଡା ରାତି ବିତାଇବାକୁ ପଡୁଛି  |

ରୋଗୀ ଓ  ସମ୍ପର୍କୀୟ କହିବା ଅନୁସାରେ

  • ତେବେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ରୋଗୀଙ୍କ ଅସୁବିଧା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତଥା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଏହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା ଯେତେବେଳେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସେମାନଙ୍କ ଗଭୀର ନିଦରୁ ଉଠନ୍ତି ଏବଂ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ |
  • 1.‘’ଶୀତଳ ଥଣ୍ଡାକୁ ଫୁଟାଇ ଫୁଟପାଥରେ ନିଦ୍ରାହୀନ ରାତି ବିତାଇବା ବ୍ୟତୀତ ଆମର କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ | ତା’ପରେ ଆମେ କେବଳ ଲମ୍ବା ଧାଡିରେ ଠିଆ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନିଜକୁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇ ପାରିବୁ ‘’ ବୋଲି ଭାଗଲପୁରରୁ କିଡନୀରୁ ପଥର ବାହାର କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଜଣେ ରୋଗୀ କହିଛନ୍ତି।
  • 2.“କେବଳ 25 ଜଣ ରୋଗୀ ଅନଲାଇନ୍ ବୁକିଂ ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ସ୍ଲଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ 25-30 ରୋଗୀଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ସେବା ଭିତ୍ତିରେ ଅଫଲାଇନ୍ ମୋଡରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ | ତେଣୁ ଆମର ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆସିବ ବୋଲି ଆଶା କରି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଏଠାରେ ବିତାଇବା ବ୍ୟତୀତ ଆମର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ’’ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।
  • 3.ବାଲେଶ୍ୱର ର ଜଣେ ରୋଗୀ ତାଙ୍କ ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି କହିଛନ୍ତି, “ଏଠାରେ ଖାଦ୍ୟ ବହୁତ ମହଙ୍ଗା ଅଟେ | ମୁଁ ମୋର ପରିବାର ସହିତ ଗତ ସପ୍ତାହରୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିଲି ଆଶା କରୁଛି ଶୀଘ୍ର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆମର ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆସିବ। ”
  • “କମ୍ବଳ ବ୍ୟତୀତ ଆମକୁ ଏହି ଥଣ୍ଡା ଶୀତରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆମର କିଛି ନାହିଁ | ପ୍ରକୃତିର ଆହ୍ୱାନରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉ | ଆମେ ମଧ୍ୟ ଭୟଭୀତ ଅନୁଭବ କରୁଛୁ ଏବଂ ଦିନରାତି ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିଛି’’ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।
  • 4.ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କଠାରୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇବାକୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶଙ୍କୁ ଭୋକିଲା ରହିବାକୁ ଏବଂ ଅଧା ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଖାଲି ପେଟରେ ରହିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may have missed