covid -19 ; ଓଡ଼ିଶା ବଡ ଧାରଣ ର ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ

1 min read
Spread the love

କୋଭିଡ -19 ପାଇଁ ଓଡିଶା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 2,59,63,037 ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି, ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 68, 970 ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି |ରାଜ୍ୟରେ ସକରାତ୍ମକତା ହାର ବର୍ତ୍ତମାନ 3.92 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ସେ ଓଡିଶାରେ କୋଭିଡ -19 ସଂକ୍ରମଣ 2022 ମସିହାରେ 2500  ଅତିକ୍ରମ କରି 2,703 ମାମଲା ସହିତ 0 ରୁ 18 ବର୍ଷ ବୟସର 409 ପିଲାଙ୍କୁ ମିଶାଇ ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କରିଥିଲେ। ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ 926 ମାମଲା ସହ ତାଲିକାର ଉଚ୍ଚରେ ରହିଛି।

ରାଜ୍ୟ ସୂଚନା ଏବଂ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ (I&PR) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲାଇ 19, 2021 ରେ ଓଡ଼ିଶା ଏକ ଦିନରେ 2,085 ମାମଲା ସହିତ 2000 ଦିନ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା ​​| ଗୁରୁବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ 1,897 COVID-19 ମାମଲା ଲଗ୍ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ବୁଧବାର ଦିନ 1,216 ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା।

ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ଆଉ ଏକ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ -19 କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା 8,468 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ (H&FW) ବିଭାଗ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ଆଜି ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ 1579 ଟି କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ମାମଲା ହୋଇଥିବାବେଳେ 1124 ଟି ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପର୍କ ବୋଲି I&PR ବିଭାଗ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ଏହା ସହିତ, ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ୍ -19 ପଜିଟିଭ୍ 10,62,476 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା 8,237 ରେ ରହିଥିଲା ​​ଏବଂ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସଂଖ୍ୟା 10,45,718 ରେ ରହିଛି। 

ଖୋର୍ଦ୍ଧାପରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଆଜି ସର୍ବାଧିକ 454 ସଂକ୍ରମଣ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ତା’ପରେ କଟକଠାରେ 191, ସମ୍ବଲପୁରରେ 179, har ାରସୁଗୁଡାରେ 106 ଏବଂ ଷ୍ଟେଟ ପୁଲରେ 211 ଟି ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଛି।

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ରେ ସଂକ୍ରମଣଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା;

  1. ଯାଜପୁର  -78,
  2. ବରଗଡ -75,
  3.  ବାଲାସୋର -73
  4. , ପୁରୀ -54,
  5. ମୟୁରଭଞ୍ଜ -42,
  6.  ଦେଓଗର -37
  7. , କେଓନହାର -33,
  8.  ନବରଙ୍ଗପୁର -29
  9. , ଗଞ୍ଜାମ -27,
  10.  ରାୟାଗଡା -22,
  11.  କୋରାପୁଟ -19,
  12.  ଜଗାଟସିଂହପୁର -13,
  13.  କାଲାହାଣ୍ଡି- 13.

କୋଭିଡ -19 ପାଇଁ ଓଡିଶା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 2,59,63,037 ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିଛି, ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 68, 970 ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି | ରାଜ୍ୟରେ ସକରାତ୍ମକତା ହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତି ସେନ୍ 3.92 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି |

ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, 7 ଜାନୁୟାରୀ ସକାଳ 5 ଟାରୁ 1 ଫେବୃଆରୀ ସକାଳ 5 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବାବେଳେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ 10 ଏବଂ 12 ର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛି |

ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଉପଯୁକ୍ତ କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ପାଳନ କରି ପିତାମାତାଙ୍କ ସହମତିରେ ଛୋଟ ବ୍ୟାଚରେ ସନ୍ଦେହ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଶ୍ରେଣୀଗୁଡିକ ସଂଗଠିତ କରିପାରିବ | ସମିଭେଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା ସମେତ ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may have missed