Covid-19: 15 ରୁ 18 ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କର ଟୀକାକରଣ

1 min read
Spread the love

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ 15-18 ବୟସ  ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ କେବଳ ଭାରତ  ବାୟୋଟେକ୍ ର ସ୍ୱଦେଶୀ ନିର୍ମିତ କୋଭିଡ୍ -19 ସଟ ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍’ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ |15 ରୁ 18 ବର୍ଷ ବୟସର ବାଳିକ ବାଳିକା ମାନେ ଶନିବାର ଦିନ ତିରୁଚିରାପଲ୍ଲୀର CO-WIN ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ କୋଭିଡ୍ -19 ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରନ୍ତି |

SARS-CoV-2 ର ନୂତନ, ଅତ୍ୟଧିକ ଟ୍ରାନ୍ସମିସିବଲ୍ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟରେ, ଭାରତ ଆଜିଠାରୁ 15 ରୁ 18 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଗୋଷ୍ଠୀକୁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ (COVID-19) ପ୍ରତି ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ତେବେ ଏହା ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଏହି ବୟସ ବ୍ରାକେଟ୍ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ କେବଳ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ର ସ୍ୱଦେଶୀ ନିର୍ମିତ ସଟ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା  ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଏକ ନୋଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଜନସଂଖ୍ୟା ବର୍ଗରେ ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ କୋଭାକ୍ସିନ୍ର ଅତିରିକ୍ତ ମାତ୍ରା ରାଜ୍ୟକୁ ପଠାଯିବ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗତ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ 15-18 ବୟସର ବ୍ରାକେଟ୍ ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ ଜାନୁୟାରୀ 3, 2022 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଦୁର୍ବଳ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସତର୍କତାମୂଳକ ତୃତୀୟ ଡୋଜ୍ (ବୁଷ୍ଟର୍ ସଟ୍) ପ୍ରଶାସନ ଜାନୁୟାରୀ 10 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ |

କେଉଁ ମାନେ ଟୀକା ନେଇପାରିବେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏକ ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, 1 JANUARY2007 ମସିହାର ଜନ୍ମ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ 15 ରୁ 18 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବର୍ଗରେ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ। ଓ ସମସ୍ତ ବୟସ୍କଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ 15-18 ବୟସ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଅଲଗା ଧାଡି ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ଦଳ ଅଛି କି ନାହିଁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି |

କେଉଁଠାରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ?ଅଧିକାଂଶ ବିଦ୍ୟମାନ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ଆଜିଠାରୁ ଅଲଗା ଧାଡି ରହିବ, ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ କିଛି କୋଭିଡ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର (CVC) କୁ 15-18 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ‘ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ CVC’ ଭାବରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଅଛି | ବିଭିନ୍ନ ବୟସ ବର୍ଗରେ ଟିକା ଦେବାରେ କୌଣସି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ନହେବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ CO-WIN ଆପ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ବିଷୟ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେବ |

ODISHA

15-18 ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ଓଡିଶାରେ , 23.65 ଲକ୍ଷ ପିଲା ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି |କୋଭିଡ -19 କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି, 15 ରୁ 18 ବର୍ଷ ବୟସର କିଶୋରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ ସୋମବାର ଦିନ ଓଡିଶାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

ସେହିଭଳି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ୟୁନିଟ୍ -4 ରେ ସହରୀ କମ୍ୟୁନିଟି ହେଲ୍ଥ ସେଣ୍ଟର୍ (UCHC) ରେ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଆଉ ଜଣେ girl ିଅ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଗତକାଲି www.cowin.gov.in ମାଧ୍ୟମରେ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲି। ଟୀକାକରଣ ଆମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ଏହା ଆମକୁ କରୋନାଭାଇରସରୁ ସଂକୋଚନକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ମୁଁ ମୋର ବୟସର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ମାମଲା ଦିନକୁ ଦିନ ବ continue ିବାରେ ଲାଗିଛି ଯଥାଶୀଘ୍ର ଇନକ୍ୟୁଲେସନ୍ କରାଯାଉ।

କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ Dr ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ସାହୁ କିଶୋରମାନଙ୍କ ନୂତନ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ ଆରମ୍ଭ ବିଷୟରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। “ହିତାଧିକାରୀ ଯେଉଁମାନେ କୋ-ୱିନ ପୋର୍ଟାଲରେ ନାମ ଲେଖାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଅଫଲାଇନ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ପାଇଁ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗୁଳି ଦିଆଯାଉଛି। ଆମେ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ। 15-18 ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗର ପ୍ରତିରୋପଣ ହେଉଛି। ସଂକ୍ରମଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସକ୍ରିୟ ଏବଂ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ବୋଲି ସାହୁ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟମାନ ଥିବା 2700 ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ବ୍ୟତୀତ କିଶୋରମାନଙ୍କ ସୁବିଧାଜନକ ସୁବିଧା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର 939 ଟି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ 3,193 ଟି ଅଧିବେଶନ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ­­­ପାଇଛି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ରବିବାର ଦିନ ଓଡ଼ିଶାରେ Covid-19Omicron variant ର ମୋଟ 23 ଟି ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି | ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିରଂଜନ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ସହିତ ମୋଟ ମାମଲା 37 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may have missed