ଅନଲାଇନ ଟିକେଟ କାଟୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ନିୟମ ଜାରି

1 min read
Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରେଳ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବାର ଯୋଜନା ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଖବର ପଢ଼ି ନିଅନ୍ତୁ।

ଭାରତୀୟ ରେଳ କ୍ୟାଟରିଂ ଆଣ୍ଡ ଟୁରିଜିମ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ (ଆଇଆରସିଟିସି)ରୁ ଯେଉଁମାନେ ଅନଲାଇନରେ ଟିକେଟ କିଣୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଇ-ମେଲର ଭେରିଫିକେସନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ ଯାଇ ଟି‌କେଟ ମିଳି ପାରିବ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଯେଉଁ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଟିକେଟ ବୁକ୍ କରିନାହାଁନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ଜାରି ହୋଇଛି। ଏହି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଆଇଆରସିଟିସି ପୋର୍ଟାଲରୁ ଟିକେଟ୍ କାଟିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ସେମାନଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ଇମେଲ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ ଯାଇ ସେମାନେ ଟିକେଟ୍ ପାଇ ପାରିବେ । ତେବେ ନିୟମିତ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ।

ଭାରତୀୟ ରେଳ ଅଧୀନରେ ଆଇଆରସିଟିସି ଅନଲାଇନ୍ ଟିକେଟ (ଇ-ଟିକେଟ୍) ବିକ୍ରି କରେ। ଯାତ୍ରୀମାନେ ଟିକେଟ୍ ପାଇଁ ଏହି ପୋର୍ଟାଲରେ ଲଗଇନ୍ ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି । ଏବଂ ତା’ପରେ ଅନଲାଇନ୍ ବୁକିଂର ଲାଭ ଉଠାନ୍ତି। ଏକ ଲଗଇନ୍ ପାସୱାର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଇମେଲ୍ ଏବଂ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଅର୍ଥାତ ଇମେଲ ଏବଂ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଯାଇ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ ହୋଇପାରିବ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଧୀରେଧୀରେ କମ ହେବା ପରେ ଟ୍ରେନସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟିକେଟ୍ ବିକ୍ରି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପ୍ରାୟ ଆଠ ଲକ୍ଷ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରାଯାଉଛି । ଆଇଆରସିଟିସିର ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ ଏବଂ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପୋର୍ଟାଲରେ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଥିବା ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ଇମେଲ୍ ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଆଇଆରସିଟିସି ପୋର୍ଟାଲରେ ଲଗ୍ଇନ୍ କରିବେ ଯାଞ୍ଚ ଉଇଣ୍ଡୋ ଖୋଲିବ । ଏହାପରେ ଏଥିରେ ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଇମେଲ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରିବେ। ଏହାପରେ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏଡିଟିଂ ଏବଂ ଡାହାଣରେ ଯାଞ୍ଚର ଏକ ବିକଳ୍ପ ରହିଥିବ। ଆପଣ ଏଡିଟ୍ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରି ଆପଣଙ୍କ ନମ୍ବର କିମ୍ବା ଇମେଲ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ । ଯାଞ୍ଚର ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରିବାବେଳେ, ଆପଣଙ୍କ ନମ୍ବରରେ ଏକ ଓଟିପି(ଗୋଟିଏ ସମୟ ପାସୱାର୍ଡ) ଆସିବ। ଓଟିପି ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଯିବ । ସେହିଭଳି, ଇମେଲ ପାଇଁ ଯାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଇମେଲରେ ପ୍ରାପ୍ତ ଓଟିପି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.